Gucci

(Italien, Född 1921)
Gucci
(Italien, Född 1921)

GUCCI, butiksinredning, 2004.

Spånskiva och plast. Tryckt motiv av drake samt 28 socklar för glödlampor. 200 x 100 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Gucci, Birger Jarlsgatan, Stockholm. Tillverkad i samband med Tom Fords sista kollektion för Gucci. Endast detta exemplar levererades till Stockholm..

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Klubbat pris
8 000
706
737
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
27 mar 2018 20:05
8 000 SEK
25 mar 2018 16:53
7 000 SEK
17 mar 2018 11:43
300 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

330. Andreas Eriksson, "Trädstam".
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK