1031096

Chanel

(Frankrike, Född 1910)
VÄSKA, Chanel "Top handle flapbag", 2014-2015.

VÄSKA, Chanel "Top handle flapbag", 2014-2015

Svart quiltat lammskinn med silverfärgat loggolås samt kedja. Ficka baksidan. Invändigt tre fack varav ett med dragkedja. Fodrad med svart skinn. Märkt "CHANEL MADE IN ITALY" samt med serienummer och certificat. Ca 30 x 18 x 8 cm.
Med dustbag

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.

21 300
1 998
1 915
Utropspris
30 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (8 bud)
8
25 mar 2018 21:40
21 300 SEK
23 mar 2018 1:34
15 500 SEK
22 mar 2018 9:19
15 000 SEK
17 mar 2018 19:51
12 000 SEK
17 mar 2018 10:11
10 000 SEK