Hermès

(Frankrike)
Hermès
(Frankrike)

SKOR, Hermès, storlek 39

Sandaletter i vitt läder med beiga stickningar. Märkta HERMÈS PARIS. Innerlängd 25 cm.
Med dustbag.

Nyskick/obetydligt slitage

Föremålen visas på Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm mellan den 22-25 mars. Visning och uthämtning sker på Bukowskis Online, Västberga allé 3, f r o m den 26 mars.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Klubbat pris
3 900
344
359
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
9
27 mar 2018 10:26
3 900 SEK
11
26 mar 2018 21:52
3 700 SEK
10
26 mar 2018 21:52
3 500 SEK
10
24 mar 2018 16:30
3 450 SEK
9
21 mar 2018 21:35
3 250 SEK
8
21 mar 2018 21:27
3 050 SEK
21 mar 2018 19:52
2 500 SEK
21 mar 2018 19:06
1 880 SEK
21 mar 2018 18:18
1 500 SEK
21 mar 2018 17:53
1 000 SEK
21 mar 2018 17:13
700 SEK
21 mar 2018 16:30
550 SEK
21 mar 2018 14:02
500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

372. Dan Wolgers, "Objekt".
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
5 000 SEK