1008152

WILHELM KÅGE, urna med lock, stengods, "Argenta", Gustavsberg, 1948.

Koppargrön glasyr med handmålad silverdekor. Lockknopp i form av stiliserad blomma samt hänklar. På framsidan kvinna med ymnighetshorn, på baksidan blomsterbukett. Modellnummer 1040. Bredd 29 cm, höjd 33 cm.

Konditionsrapport

Krackelyr. Obetydligt ytslitage.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anna Wessman

    Anna Wessman

    anna.wessman@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    6 200
    590 EUR
    665 USD

    Budhistorik (5 bud)
    510 feb 2018 11:066200SEK
    47 feb 2018 19:436000SEK
    Acceptpris på 6 000 SEK uppnåddes
    37 feb 2018 9:115500SEK