Viva l’Italia!

Italiensk 1960-och 70-tals design
Den italienska designboomen som rådde under 1960- och 70-talen karaktäriserades av nya moderna material och en optimistisk framtidstro där ny teknik gjorde det möjligt att placera människan ända på månen. Italienska designers som Ettore Sottsass, Joe Colombo och Anna Castelli Ferrieri formgav färgstarka möbler och föremål för Kartell, Danese och Artemide – främst i nya material som plast samt polyester och i former som hörde hemma i en högteknologisk rymdålder. Italienska formgivare satte trenderna inom både belysning- och möbeldesign, vilket genomsyrade bland annat kulturscenen – filmer som Barbarella och Stanley Kubricks 2001 visade fantastiska interiörer i vitt och silver med mjukt rundade plastmöbler, som Eero Arnios ”Åskbollen” och Vico Magistrettis futuristiska lampor. Denna tema-auktion innehåller formgivare från, eller inspirerade av, denna banbrytande period.

18 föremål
FONTANA ARTE. Taklampa, "Uovo". Troligen 1990-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SERVERINGSVAGN, Italien, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, Italien, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARIO BELLINI, soffa "Camaleonda", B&B Italia.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK