TEKANNA, porslin, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått med efterdekorerad dekor, så kallad clobbered. Höjd 11 cm.

Bruksslitage. Tillverkningsdefekter. Mindre nagg. Lokcet med sprickor.

Klubbat pris
5 401
473
492
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (29 bud)
16 mar 2018 21:45
5 401 SEK
16 mar 2018 21:45
5 202 SEK
16 mar 2018 21:44
5 201 SEK
16 mar 2018 21:43
5 001 SEK
16 mar 2018 21:43
4 888 SEK
16 mar 2018 21:37
4 700 SEK
16 mar 2018 21:37
4 500 SEK
16 mar 2018 18:49
4 323 SEK
16 mar 2018 18:49
4 123 SEK
16 mar 2018 18:44
3 760 SEK
16 mar 2018 2:06
3 560 SEK
16 mar 2018 2:05
3 260 SEK
16 mar 2018 2:05
3 060 SEK
16 mar 2018 2:05
2 860 SEK
16 mar 2018 2:05
2 660 SEK
15 mar 2018 20:33
2 260 SEK
15 mar 2018 20:33
2 060 SEK
14 mar 2018 5:49
2 050 SEK
14 mar 2018 5:49
1 950 SEK
12 mar 2018 9:40
1 850 SEK
10 mar 2018 19:52
1 750 SEK
10 mar 2018 1:25
1 650 SEK
10 mar 2018 1:25
1 550 SEK
9 mar 2018 4:55
1 534 SEK
8 mar 2018 13:35
1 434 SEK
8 mar 2018 6:28
1 334 SEK
8 mar 2018 6:27
1 234 SEK
8 mar 2018 6:27
1 200 SEK
7 mar 2018 20:12
300 SEK