ALVAR AALTO, karmstol, modell 45, Artek, 1900-talets andra hälft.

Stomme i lackerad björk. Armlän klädda med rotting. Sits av sadelgjord. Omärkt. Sitshöjd 41 cm.

Slitage. Fläckar.

Utropspris
1 500 SEK