Alf Svensson

(Sverige)
Alf Svensson
(Sverige)

ALF SVENSSON OCH YNGVAR SANDSTRÖM (S-design), soffa / dagbädd, "Carina", Kock Möbel AB, Malmö, Kock, 1960-tal.

Stommen av teak. Lösa textilklädda plymåer. Märkt KOCK. Längd ca 214 cm, sitthöjd ca 40 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad och fläckar. Repor.

Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis 2015. Sid 226.

Utropspris
4 000 SEK