FIGURGRUPPER, två stycken, porslin. Tyskland, varav en Potschappel, 1900-tal.

En föreställande lekande barn med ilsken hund, den andra allegori över våren, efter Meisenförlaga designad av J F Schönheit, Meissen, 1770-tal. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 12-13 cm.

Obet slitage.

Proveniens

Klubbat pris
1 100
98
103
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
18 maj 2018 0:12
1 100 SEK
11 maj 2018 10:18
1 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02