Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1900-talets andra hälft.

Röd tygklädsel. Fyrdelad fot av aluminium. Snurrbar. Smärre slitage. Fläckar. Sitthöjd 45. Bredd 86. Djup 65. Höjd 105 cm.

Smärre slitage. Fläckar. Lös tygbit undertill (som kan limmas tillbaka). Smärre slitage. Fläckar.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Klubbat pris
22 000
1 952
2 058
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
9
22 jun 2018 15:46
22 000 SEK
22 jun 2018 15:46
21 000 SEK
9
22 jun 2018 15:46
21 000 SEK
22 jun 2018 15:34
20 000 SEK
9
22 jun 2018 15:19
19 500 SEK
8
22 jun 2018 14:59
19 000 SEK
21 jun 2018 12:48
18 500 SEK
20 jun 2018 16:52
18 000 SEK
17 jun 2018 21:28
17 500 SEK
16 jun 2018 12:44
17 000 SEK
16 jun 2018 12:44
16 500 SEK
16 jun 2018 12:43
16 000 SEK
16 jun 2018 12:43
15 500 SEK
15 jun 2018 21:23
15 000 SEK
15 jun 2018 15:50
5 500 SEK
15 jun 2018 6:34
5 000 SEK
15 jun 2018 4:42
300 SEK