Peter Weiss

(Sverige, 1916-1982)
Peter Weiss
(Sverige, 1916-1982)

PETER WEISS, tusch på papper, signerad, 1959.

"Kain och Abel". 21,5 x 28 cm.

Gulnad. Hanteringsveck. Slitage.

Tilläggslista

Ej droit de suite.

Uppsala Konstmuseum, 3 september 2016 – 8 januari 2017, kat nr 59.

Konstnär

Peter Weiss var en tysk-svensk konstnär, författare och regissör. Han bedrev konststudier vid akademin i Prag. Kom till Sverige 1939 och ägnade sig först enbart åt måleriet, som visades offentligt 1945. Följande år blev han svensk medborgare. Måleriet var både modernistiskt och traditionsbundet med surrealistiska inslag. Peter Weiss är dock mest känd som författare, bok- och tidskriftsillustratör och filmare i experimentella och dokumentära filmer.

3 850
365
418
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
28 jan 2019 22:21
3 850 SEK
28 jan 2019 13:20
3 600 SEK
27 jan 2019 23:22
3 400 SEK
27 jan 2019 19:56
3 200 SEK
19 jan 2019 12:58
3 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71