FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Droppformad med lökformad mynning. Målad polokrom dekor av palatsscener mot underglasyrblått. Höjd 23 cm.

Slitage, smärre glasyrspricka vid mynning. Kantnötning, mynning nedslipad samt mynningslagningar.

Klubbat pris
5 400
479
500
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
10
9 sep 2018 22:50
5 400 SEK
9
9 sep 2018 22:50
5 200 SEK
9
9 sep 2018 19:36
5 000 SEK
5 sep 2018 16:54
4 666 SEK
8
4 sep 2018 22:01
4 444 SEK
4 sep 2018 18:42
2 456 SEK
3 sep 2018 21:45
2 200 SEK
1 sep 2018 21:58
2 000 SEK
1 sep 2018 19:57
1 300 SEK
1 sep 2018 9:24
1 000 SEK
1 sep 2018 2:15
550 SEK
31 aug 2018 10:52
500 SEK