UTAGAWA KUNISADA, även kallad Toyokuni III (1786-1864) färgträsnitt, tre stycken. Japan. "Skåderspelerskor", 1800-tal.

Avbildar Kabuki skådespelerskor, mått 35x24,5, 37,5x25,7 cm, 35,3x24,3 cm.

Slitage, vikveck, smärre fuktskador, smärre fläckar, två uppklistrad på papper, smärre missfärgningar, en möjligtvis del av triptyk.

Utropspris
2 500 SEK