1049558

MINIATYRVASER, tre stycken, keramik. Sawankhalok, 1440-1470. "Royal Nanhai".

Höjd 6,5-7 cm. Trälåda meföljer.

Konditionsrapport

Slitage från att ha varit i havet så länge.

Proveniens
The Royal Nanhai was a Siamese junk wreck discovered at a depth of 46 meters, 40 nautical miles from the coast of Kuantan, West Malaysia. The recovered cargo from the Royal Nanhai included 20,973 pieces of green and brown glazed Celadon ceramic. The largest portion was celadon in various shapes from the Si-Satchanalai (Sawankhalok) kilns. The ship was rediscovered in 1992, about 550 years after the accident by the marine salvage expert Sten Sjöstrand who named the ship the Royal Nanhai in honour of the 15th century Chinese name for the South China Sea - Nanhai.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Nordström

Cecilia Nordström
Ansvarig specialist Asiatisk keramik och konsthantverk

cecilia.nordstrom@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    2 301
    223 EUR
    262 USD

    Budhistorik (7 bud)
    4A19 aug 22:522301SEK
    519 aug 22:522101SEK
    419 aug 22:511700SEK
    Acceptpris på 1 500 SEK uppnåddes