"Hermes baby", E. PAILLARD & COMPANY ca 1938. Höjd 7 cm, 26 x 27 cm, i fodral.
"ABC" W. Wagenfeld, Adlernähmaschinen Werke AG, 1950-tal. Höjd 10 cm, 29 x 30 cm, i fodral.
Smärre slitage, ej funktionstestade.
Torbjörn Lenskog Design Collection.