Madeleine Pyk – en samling F769

Gustavsberg

(Sverige, Grundat 1825)
Gustavsberg
(Sverige, Grundat 1825)

PAUL HOFF, tallrikar, 22 st, benporslin, Gustavsberg.

"Arter i fara". Två av dem i originalförpackning. Diameter 24,5 cm.

Smärre slitage. Enstaka smärre tillverkningsdefekt.

Formgivare

Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.

Klubbat pris
5 200
493
565
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
11 maj 2018 2:07
5 200 SEK
11 maj 2018 2:07
5 000 SEK
11 maj 2018 2:07
4 700 SEK
11 maj 2018 2:07
4 500 SEK
11 maj 2018 2:07
4 200 SEK
11 maj 2018 2:07
4 000 SEK
11 maj 2018 2:06
3 700 SEK
11 maj 2018 2:06
3 500 SEK
11 maj 2018 2:06
3 200 SEK
11 maj 2018 2:06
3 000 SEK
10 maj 2018 20:11
2 800 SEK
10 maj 2018 20:11
2 600 SEK
10 maj 2018 19:48
2 400 SEK
10 maj 2018 19:48
2 200 SEK
10 maj 2018 19:47
2 000 SEK
10 maj 2018 19:47
1 900 SEK
10 maj 2018 19:47
1 800 SEK
10 maj 2018 19:47
1 700 SEK
10 maj 2018 8:39
1 600 SEK
10 maj 2018 8:39
1 500 SEK
10 maj 2018 1:04
1 400 SEK
10 maj 2018 1:04
1 300 SEK
10 maj 2018 1:04
1 200 SEK
10 maj 2018 1:04
1 100 SEK
8 maj 2018 20:06
1 000 SEK
8 maj 2018 8:16
500 SEK
7 maj 2018 20:46
300 SEK