ROBERT HENNELL I, SALTKAR, 3 st, sterlingsilver, London 1773.

Oval form på fyra claw and ball-fötter, genombruten dekor. Blå glasinsatser. Längd 8,3 cm.

Två glasinsatser senare, den ena med kantskador. Den tredje insatsen med kantnagg och defekter, ej ursprungligen ihophörande.
Ett saltkar med bristning i övre kanten.

200
2 108
229
Utropspris
800 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
7 maj 2018 20:12
200 EUR
7 maj 2018 9:34
120 EUR
7 maj 2018 0:45
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492