Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, armbandsur, kronograf design Henning Koppel, 38 mm,

stål, quartz, datum, läderband, box samt ytterkartong.

ETA 251.272, serienr 004156.

Bruksskick.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
5 800
550
630
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
9
15 maj 2018 14:36
5 800 SEK
8
15 maj 2018 14:33
5 600 SEK
9
15 maj 2018 14:33
5 600 SEK
8
15 maj 2018 14:30
5 400 SEK
9
15 maj 2018 14:30
5 200 SEK
8
14 maj 2018 18:14
5 000 SEK
14 maj 2018 18:14
4 800 SEK
14 maj 2018 10:09
4 600 SEK
12 maj 2018 19:45
4 400 SEK
12 maj 2018 19:44
4 200 SEK
12 maj 2018 19:44
4 200 SEK
12 maj 2018 13:28
4 000 SEK
11 maj 2018 18:45
2 900 SEK
11 maj 2018 18:39
2 700 SEK
10 maj 2018 13:13
2 500 SEK
9 maj 2018 11:55
2 002 SEK
8 maj 2018 23:08
1 100 SEK
8 maj 2018 21:38
1 000 SEK