Peter Pelzel

(Italien, Född 1937)
Peter Pelzel
(Italien, Född 1937)

PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal

Orange glasmassa, ögon i murrine, ben av koppar, höjd ca 21 cm.

Obetydligt ytslitage. Mindre tillverkningsdefekt upptill på huvudet

Franco Deboni, "Murano 900 Vetri e Vetrai", Bocca Ed Milano 1996. Se sid 327, katalognummer 243.

Modellen formgiven år 1962, visades i tidskriften "Domus" för första gången i april 1962.

Konstnär

Peter Pelzel, italiensk glaskonstnär född i Murano. Han studerade arkitektur på IUAV i Venedig. Efter utbildningen anslöt sig Pelzel till glasföretaget Vistosi, år 1962, och arbetade där som formgivare. År 1972 öppnade han egen egen studio. Pelzel är främst känd för sina glasföremål föreställande fåglar, kallade "Pulcino", men han har även skapat andra färgstarka och uttrycksfulla pjäser så som vaser och skålar.

Klubbat pris
18 500
1 664
1 755
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
9 maj 2018 10:57
18 500 SEK
8
9 maj 2018 9:30
18 000 SEK
9 maj 2018 9:30
17 500 SEK
8
9 maj 2018 9:30
17 000 SEK
8 maj 2018 22:32
16 500 SEK
8
8 maj 2018 21:18
16 000 SEK
8 maj 2018 4:40
14 000 SEK
7 maj 2018 11:33
13 000 SEK
5 maj 2018 1:45
12 000 SEK
3 maj 2018 17:54
10 000 SEK
3 maj 2018 10:01
8 200 SEK
3 maj 2018 6:31
8 000 SEK
2 maj 2018 21:55
5 000 SEK
2 maj 2018 16:57
3 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13