Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

BERTIL VALLIEN, vas och skål på fot, Boda glasbruk 1970-tal.

Dekor av ovala luftbubblor mot brun och gråblå fond. Signerade BODA B. VALLIEN 47533 och 57529. Höjd 18,5 och 8,5 cm.

Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Formgivare

Klubbat pris
950
84
87
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (12 bud)
12 maj 2018 19:25
950 SEK
12 maj 2018 19:25
900 SEK
11 maj 2018 23:00
850 SEK
11 maj 2018 23:00
800 SEK
11 maj 2018 14:57
700 SEK
8 maj 2018 19:56
650 SEK
7 maj 2018 23:57
600 SEK
7 maj 2018 23:57
600 SEK
7 maj 2018 13:39
550 SEK
7 maj 2018 13:39
500 SEK
6 maj 2018 18:35
350 SEK
4 maj 2018 21:41
300 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77