Madeleine Pyk – en samling F769

Chanel

(Frankrike, Grundat 1910)
Chanel
(Frankrike, Grundat 1910)

SKÄRP/HALSBAND, Chanel, 2009.

Metallkedja med svarta "CC"-logor. Ca 100 cm. Märkt "CHANEL 09 V MADE IN FRANCE". Ask och dustbag medföljer.

Smärre bruksslitage.

Formgivare

Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.

Klubbat pris
3 200
304
349
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
24 maj 2018 19:24
3 200 SEK
24 maj 2018 18:57
3 000 SEK
24 maj 2018 14:32
2 800 SEK
23 maj 2018 7:16
2 600 SEK
19 maj 2018 21:04
2 400 SEK
19 maj 2018 12:17
2 200 SEK
18 maj 2018 14:31
2 000 SEK
18 maj 2018 11:06
1 866 SEK
17 maj 2018 9:36
1 766 SEK
16 maj 2018 19:37
1 666 SEK
Marcus Nilsson
Marcus Nilsson
Specialist Fashion
+46 (0)739 17 04 44