Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

RING, 18k guld, Georg Jensen. Vikt 14 g.

Stämplat 1091 NJ. St 16/50.

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
7 000
614
638
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
24 maj 2018 11:57
7 000 SEK
24 maj 2018 11:57
6 800 SEK
24 maj 2018 11:56
6 600 SEK
24 maj 2018 11:56
6 400 SEK
24 maj 2018 11:44
6 200 SEK
24 maj 2018 11:44
6 000 SEK
24 maj 2018 11:42
5 600 SEK
24 maj 2018 11:42
5 400 SEK
24 maj 2018 11:03
5 200 SEK
23 maj 2018 21:36
5 000 SEK
23 maj 2018 16:42
4 200 SEK
19 maj 2018 21:46
2 000 SEK
Anita Bolin
Anita Bolin
Senior specialist smycken
+46 (0)737 47 16 48