Kan inte nå servern

Bing & Grøndahl

(Danmark, Född 1853)
Bing & Grøndahl
(Danmark, Född 1853)

BING & GRÖNDAL, chokladkoppar 6 st,

6 st koppar med fat.
Höjd 7,5, diameter 9 cm

Smärre slitage.

Formgivare

Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 200
S
E
K
279
E
U
R
292
USD
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
5
15 maj 2018 7:55
3 200 SEK
6
A
15 maj 2018 7:55
3 000 SEK
6
14 maj 2018 21:27
2 700 SEK
5
A
14 maj 2018 21:27
2 500 SEK
5
14 maj 2018 14:43
2 400 SEK
2
A
14 maj 2018 14:43
2 200 SEK
2
A
14 maj 2018 14:43
1 600 SEK
5
14 maj 2018 14:43
1 500 SEK
2
A
13 maj 2018 21:55
550 SEK
4
13 maj 2018 21:55
500 SEK
2
A
12 maj 2018 21:11
450 SEK
3
12 maj 2018 21:11
400 SEK
2
12 maj 2018 19:55
350 SEK
1
12 maj 2018 15:13
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.