Gucci

(Italien, Född 1921)
Gucci
(Italien, Född 1921)

GUCCI, "Marmont Mini Velvet" väska.

Röd mocka med GG lås samt axelrem i matt guldmetall. Foder i blått siden. Invändigt ett fack samt en ficka. Märkt "GUCCI made in Italy". Ca 22 x 13 x 6 cm. Dustbag.

Smärre slitage. Märken. Fläckar.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Klubbat pris
8 420
734
768
Utropspris
7 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
12
31 maj 2018 22:32
8 420 SEK
13
31 maj 2018 22:32
8 220 SEK
12
31 maj 2018 22:32
8 100 SEK
13
30 maj 2018 10:51
7 900 SEK
12
29 maj 2018 0:20
7 700 SEK
8
29 maj 2018 0:20
7 500 SEK
12
29 maj 2018 0:20
7 500 SEK
8
27 maj 2018 21:01
7 200 SEK
11
27 maj 2018 21:01
7 000 SEK
8
27 maj 2018 17:53
6 800 SEK
10
27 maj 2018 17:53
6 600 SEK
8
27 maj 2018 3:42
6 400 SEK
9
27 maj 2018 3:42
6 200 SEK
8
26 maj 2018 15:59
6 000 SEK
25 maj 2018 23:17
4 000 SEK
25 maj 2018 21:54
1 600 SEK
25 maj 2018 21:18
1 500 SEK
25 maj 2018 20:16
1 200 SEK
25 maj 2018 19:24
1 100 SEK
25 maj 2018 19:07
1 000 SEK
25 maj 2018 18:56
300 SEK