Herend

(Ungern, Född 1826)
Herend
(Ungern, Född 1826)

YTTERKRUKA, 2 st, porslin Herend, Ungern, 1900-talets mitt.

Märkta undertill 7211/RO respektive 7214/RO. Målad dekor av fåglar och insekter. Diameter 24. Höjd 20,5 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Herend porslinsfabrik är en ungersk porslinsfabrik specialiserad på exklusivt handmålat porslin. Herend grundades 1826 av Vince Stingl som experimenterade med porslinstillverkning. 1839 togs fabriken över av Mór Fischer som påbörjade produktion av mer konstnärligt gods. Den nya riktningen vann internationellt erkännande på flera utställningar, däribland Wienutställningen 1845 och på Londonutställningen 1851. Flera hov runt om i världen började beställa Herends produkter. Från slutet av 1800-talet fram till första världskriget var fabriken kunglig hovleverantör till den Habsburgska kejsaren. Herends ambition har länge varit att tillverka exklusivt handmålat porslin av högsta kvalitet. Utsökta blommor samt gulddetaljer är omtyckta kännetecken.

Klubbat pris
2 700
238
249
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
5 maj 2018 13:20
2 700 SEK
5 maj 2018 13:20
2 500 SEK
5 maj 2018 13:18
2 300 SEK
5 maj 2018 13:17
2 100 SEK
5 maj 2018 13:17
2 005 SEK
5 maj 2018 13:17
1 900 SEK
5 maj 2018 13:16
1 800 SEK
5 maj 2018 13:16
1 700 SEK
4 maj 2018 23:06
1 500 SEK
1 maj 2018 19:38
1 000 SEK
29 apr 2018 20:13
900 SEK