Signe Persson-Melin

(Sverige, Född 1925)
Signe Persson-Melin
(Sverige, Född 1925)

SIGNE PERSSON-MELIN, gallerskål, stengods, signerad och daterad -96.

Beige glasyr, genombruten dekor. Oval form. Längd 24, höjd 16 cm.

Obetydligt slitage.

Formgivare

Formgivaren Signe Persson-Melin (1925-2022) började sin karriär med ett praktikarbete hos Lomma Ler och Keramik som tillverkade blomkrukor. Sedan följde utbildning både på Konstfack i Stockholm och Kunsthandvaerkerskolen i Köpenhamn. Hennes debututställning på Galleri Moderne i Stockholm 1953 väckte stor succé hos kritikerna då hon hyllades som en nyupptäckt talang. På H55 blev hon känd för den breda publiken för sina kryddburkar i vitglaserad keramik. Genom de många år som följde skapade hon många klassiker i glas, lera och metall. Som formgivare av glas kom hon att förnya det dukade bordet i början av 1970-talet. Signe inledde ett samarbete med Byarums Bruk runt 2008, där hennes första verk var planteringskärlen i serien Gråsippa. Det blev ett lyckoamt samarbete med många uppskattade produkter som fortgick ända till hennes bortgång 2022.

Signe hade en egen verkstad i Malmö 1950-66, var knuten till Höganäs-Keramik 1967-78 och Rörstrand 1978-85. Som professor vid Konstfack var hon verksam 1985-90 samt 1993-95. Hon arbetade med personligt hållna bruksting i chamotterat stengods som en av de främsta företrädarna för en ny rustik nyttovara. Hon har ritat bl. a. tekannor i stengods och ett flertal serviser. Sedan 1953 har hon satt upp flera separat- och samlingsutställningar samt utfört ett antal offentliga utsmyckningar.

Klubbat pris
6 400
565
602
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (30 bud)
9
20 maj 2018 21:02
6 400 SEK
10
20 maj 2018 21:02
6 300 SEK
9
20 maj 2018 21:01
6 100 SEK
10
20 maj 2018 21:01
5 900 SEK
9
20 maj 2018 21:00
5 700 SEK
8
20 maj 2018 21:00
5 500 SEK
9
20 maj 2018 21:00
5 400 SEK
8
20 maj 2018 18:51
5 200 SEK
20 maj 2018 18:51
5 000 SEK
18 maj 2018 14:16
4 700 SEK
18 maj 2018 14:16
4 500 SEK
18 maj 2018 14:15
4 200 SEK
18 maj 2018 14:15
4 000 SEK
17 maj 2018 20:59
3 700 SEK
17 maj 2018 20:59
3 500 SEK
17 maj 2018 20:57
3 201 SEK
16 maj 2018 15:43
3 001 SEK
16 maj 2018 15:43
3 000 SEK
16 maj 2018 15:43
2 601 SEK
16 maj 2018 15:43
2 401 SEK
16 maj 2018 15:42
2 201 SEK
16 maj 2018 15:42
2 001 SEK
16 maj 2018 15:42
1 800 SEK
16 maj 2018 15:42
1 700 SEK
16 maj 2018 15:13
1 600 SEK
16 maj 2018 14:03
1 500 SEK
15 maj 2018 16:36
850 SEK
14 maj 2018 19:05
760 SEK
12 maj 2018 13:03
550 SEK
11 maj 2018 13:08
500 SEK

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?