Kan inte nå servern

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

BERTIL VALLIEN, objekt, glas, Kosta Boda, signerat.

Klarglas med dekor av häst och röd figur. Numrerat 99515. Längd 19 cm, höjd 11 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Bertil Vallien (f. 1938) är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 010
S
E
K
181
E
U
R
191
USD
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
6
17 jun 2018 22:42
2 010 SEK
5
A
17 jun 2018 22:42
2 000 SEK
5
16 jun 2018 9:24
1 800 SEK
4
A
16 jun 2018 9:24
1 700 SEK
4
14 jun 2018 9:07
1 600 SEK
5
13 jun 2018 19:06
1 500 SEK
3
A
13 jun 2018 19:06
1 450 SEK
3
A
12 jun 2018 23:30
1 000 SEK
4
12 jun 2018 23:30
950 SEK
3
8 jun 2018 23:13
704 SEK
2
A
8 jun 2018 23:13
654 SEK
2
8 jun 2018 8:55
450 SEK
1
A
8 jun 2018 8:55
400 SEK
1
7 jun 2018 21:49
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på