Madeleine Pyk – en samling F769

Claes Uvesten

(Sverige, Född 1964)
Claes Uvesten
(Sverige, Född 1964)

CLAES UVESTEN, objekt, 2 st, signerade.

I form av snäckor. Höjd ca 13 cm. En medföljande metallställning.

Smärre slitage.

Formgivare

Claes Uvesten (f. 1964) utbildades vid Nyckelviken Art School, Orrefors School of Glass samt Pilchuck School of Glass, Seattle, USA. Han har varit verksam som glaskonstnär och designer sedan 1996. Hans verk finns representerade på bl a Nationalmuseum i Stockholm samt Röhsska museet i Göteborg och han hans verk har visats på ett antal solo och samlingsutställningar i Europa, Mexico och USA samt på ett flertal svenska gallerier.

Klubbat pris
2 700
256
294
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
17 jun 2018 22:16
2 700 SEK
17 jun 2018 22:00
2 500 SEK
17 jun 2018 22:00
2 500 SEK
17 jun 2018 20:00
2 200 SEK
17 jun 2018 19:21
2 000 SEK
17 jun 2018 18:38
1 700 SEK
17 jun 2018 17:34
1 600 SEK
16 jun 2018 8:10
1 500 SEK
7 jun 2018 19:24
300 SEK