Gucci

(Italien, Född 1921)
Gucci
(Italien, Född 1921)

GUCCI, väskor 2 st.

Monogramcanvas med mörkblå läderdetaljer. Dekor av klassiska puccirevär i blått och rött.Ena märkt "GUCCI Accessory Collection made in italy", andra "GUCCI mde in italy".16 x 15 x 6 cm resp 27 x 17 x 7 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Klubbat pris
3 300
293
306
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
13
22 okt 2018 21:41
3 300 SEK
12
22 okt 2018 20:47
3 100 SEK
11
22 okt 2018 20:12
2 900 SEK
10
19 okt 2018 11:37
2 700 SEK
19 okt 2018 8:00
2 500 SEK
9
19 okt 2018 8:00
2 400 SEK
14 okt 2018 14:16
2 200 SEK
8
13 okt 2018 22:51
2 000 SEK
13 okt 2018 22:51
1 900 SEK
8
13 okt 2018 21:15
1 800 SEK
13 okt 2018 17:50
1 700 SEK
13 okt 2018 17:48
1 600 SEK
13 okt 2018 14:02
1 500 SEK
12 okt 2018 23:26
1 400 SEK
12 okt 2018 13:48
1 300 SEK
12 okt 2018 0:07
1 200 SEK
11 okt 2018 18:52
550 SEK
11 okt 2018 18:43
500 SEK