Chanel

(Frankrike, Grundat 1910)
Chanel
(Frankrike, Grundat 1910)

CHANEL, "Shopper" väska, trol 1996-97

Brun mocka med guldfärgade detaljer och kedja. Inbroderad CC-logga, fodrad med mörkbrun rips siden, invädnigt tre fack varav två med dragkedja. Etikettmärkt "CHANEL MADE IN ITALY". Datecod. Ca 35 x 28 x 9,5 cm.
Med dustbag.

Åldersrelaterat slitage. Vikveck. Några skrapmärken.

Formgivare

Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.

Klubbat pris
6 700
636
727
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
23 okt 2018 21:13
6 700 SEK
23 okt 2018 21:13
6 500 SEK
23 okt 2018 21:13
6 000 SEK
19 okt 2018 13:59
5 000 SEK
19 okt 2018 13:35
3 333 SEK
19 okt 2018 9:09
3 000 SEK
18 okt 2018 22:12
2 000 SEK
14 okt 2018 0:18
1 500 SEK