1063143

JULES SCHYL, olja på pannå, signerad och daterad -32.

"Dam med violin och frukter". 64 x 59 cm.

Jules Schyl intresserade sig livslångt för kubismen, som Picasso och Braque inledde 1907. Spanska landskap och miljöer, ofta med kubistiska inslag och varma färger blev Jules Schyls adelsmärke. Återkommande är också Jules Schyls porträtt av clowner och pierrot-figurer.

Konstnärens hustru Karin var ekonomiskt sinnad och byggde parallellt upp en aktieportfölj, som exploderade i värde under 70- och 80-talet. Jules Schyl och hans hustru Karin bestämde sig för att donera hela den konstnärliga kvarlåtenskapen och sin förmögenhet till Malmö Konsthall för att, enligt donationsbrevet, ge dem möjlighet att bygga upp en samling av internationell originalkonst.

Både Nationalmuseum och Malmö Konstmuseum äger samlingar av Jules Schyls verk.

Konditionsrapport

Ytsmuts. Krackelyr. Mindre färgbortfall.

Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Amanda Wahrgren

    Amanda Wahrgren
    Specialist modern konst, grafik

    amanda.wahrgren@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 10 000 SEK

    Slutpris

    8 400
    816 EUR
    925 USD

    Budhistorik (8 bud)
    725 jun 21:578400SEK
    618 jun 21:058200SEK
    517 jun 20:178000SEK
    Acceptpris på 8 000 SEK uppnåddes