1063188

ARVID PETTERSEN, blandteknik på papper, signerad AJP.

Porträtt. 21 x 12,5 cm.

Nominerad till Carnegie Art Award 1999.
1985 visades norske Arvid Pettersens verk på Moderna Museet i Stockholm. Framlidne konstsamlaren Fredrik Roos tillhörde en av Arvid Pettersens beundrare och samlare i Sverige. Arvid Pettersen bor och arbetar i Bergen och Oslo och var 1993-2003 professor vid State Academy of Art, Oslo. Sedan 1990-talet har han gjort ett flertal resor i Afrika och influerats av konst och konstnärer han mött i huvudsakligen Botswana och Zimbabwe.

Konditionsrapport

Ej examinerad ur ram. Ramen sliten.

Proveniens
Proveniens Galleri Lars Bohman, Stockholm
Se Arvid Pettersen i Moderna Museets utställningskatalog: ”Fem års inköp och gåvor till Moderna Museets samlingar 1980-1985” (Utställning, Moderna Museet april-september 1985)
Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Lena Rydén

    Lena Rydén
    Specialist modern konst, grafik

    lena.ryden@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 4 000 SEK

    2 000
    191 EUR
    216 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (1 bud)
    115 jun 2018 10:352000SEK