1063266

YLVA CEDER

Olja på pannå, signerad och daterad 2006 a tergo.

"Business". 65 x 81 cm.

Ylva Ceders verk finns representerade på Malmö Konstmuseum och i privata samlingar.
I november-december 2017 ställde Ylva Ceder ut på Wetterling Gallery i Stockholm.

"Det finns få konstnärer som på ett så gripande och precist sätt fångar den svenska vardagen och de miljöer som vi oftast förbiser. Det sätt på vilket hon varsamt frammanar korvkiosker, tomma biosalonger eller kebabrestauranger ger en nyanserad bild av Sverige utanför storstadsområdena. Det som karaktäriserar Ceders konst har nog alltid varit den lite övergivna känslan. Även då hon befolkat verken med människor. Deras närvaro förstärkte ödsligheten, men i sina senaste verk har Ceder skalat bort all mänsklig närvaro i målningarna. Människorna som tidigare tog plats i verken fungerade snarast som indikatorer på tomhet; en man som lutar sig mot väggen i biosalongen pekar just mot att biosalongen i övrigt är helt folktom. Ceders nya verk känns märkligt nog mindre övergivna, trots avsaknaden av mänsklig närvaro.”
Ur recension från Wetterling Gallery, 11 december 2017, Johanna Theander, konsten.net
”Hon lyfter fram de vardagliga miljöerna. Konstnären Ylva Ceder väljer välkända motiv och får betraktaren att se dem på nytt. Ylva Ceder brukar måla på pannå och låter ibland träet synas igenom. De detaljrika, realistiska målningarna tar lång tid att färdigställa. Ylva Ceders senaste inspirationskälla är mönster som utsmyckning i interiörer. De motiven finns med i de målningar som visades i New York i maj. Hon har studerat kurbitsmålning och orientaliska mönster.”
Ur reportage, Sydsvenska Dagbladet 1 juli 2016
"Ylva Ceder visar målningar som tagit Edward Hoppers estetik ett steg längre: det är en osminkad vardag i dess mest lågfrekventa skepnad vi blickar in i, miljöer där människorna just avlägsnat sig eller håller en medveten låg profil. Detaljerna som genererar igenkännandekänslor duggar tätt - aldrig tidigare har väl de hängande plastbehållare som gatuköken förvarar senap och ketchup i intagit måleriets högsäte - men vardagen förvandlas likväl i Ceders händer till något undflyende och obestämbart som i grund och botten förefaller främmande."
Ur recension från Wetterling Gallery, Anders Olofsson, konsten.net
”Ylva Ceders scenerier för tankarna till 60-talets nyrealism. Här finns samma intensiva tystnad som hos Peter Tillberg och ett förfrämligande av vardagliga miljöer som ibland påminner om Sten Dunér. Atmosfären av svensk avfolkningsbygd vilar över tomma grillkök och avskalade föreningslokaler. Nuets realitetet problematiseras och ställs mot det förflutna.”
Ur recension från Wetterling Gallery, omkonst.com, Lotta Ekfeldt

Konditionsrapport

Smärre slitage längs kanterna. Små fläckar i vänstra nedre marginalen.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T13
Följerätt
Ja

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

amanda.wahrgren@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 40 000 SEK

    30 000
    2 904 EUR
    3 421 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (7 bud)
    425 jun 22:0330000SEK
    425 jun 22:0028000SEK
    425 jun 21:5626000SEK