HOLGER JOHANSSON, taklampa, Westal, Bankeryd, 1900-talets andra hälft.

För 12 ljuspunkter, stomme av mässing, kupor av färgat glas. Diameter ca 70, höjd ca 175 cm.

Smärre slitage. Kuporna med smärre kantnagg. Ej funktionstestad.

Proveniens

Enligt uppgift har taklampan hängt i en bank mellan 1953-1976.

Klubbat pris
22 000
1 928
2 005
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
10 jul 2018 18:03
22 000 SEK
8
10 jul 2018 18:03
21 000 SEK
10 jul 2018 18:03
20 000 SEK
10 jul 2018 18:03
19 500 SEK
10 jul 2018 18:03
19 000 SEK
8
10 jul 2018 18:02
18 500 SEK
10 jul 2018 18:02
18 000 SEK
10 jul 2018 18:02
17 000 SEK
10 jul 2018 18:02
16 500 SEK
10 jul 2018 18:02
16 000 SEK
10 jul 2018 18:02
16 000 SEK
10 jul 2018 18:01
15 500 SEK
10 jul 2018 18:01
15 000 SEK
10 jul 2018 18:00
14 000 SEK
10 jul 2018 18:00
13 000 SEK
10 jul 2018 17:57
11 000 SEK
10 jul 2018 17:46
8 500 SEK
9 jul 2018 22:07
7 000 SEK
5 jul 2018 8:10
6 000 SEK
2 jul 2018 19:35
1 100 SEK
2 jul 2018 19:05
1 000 SEK