MATBORD, Sverige, 1800-talets första hälft.

Mahogny och mahognyfaner. Två månformade delar. Fyrsidigt nedåt avsmalnande ben på fottrissor av mässing. Medföljer fyra ofanerade iläggsskivor. Diam 105 cm, höjd 75,5 cm. Iläggsskivors längd ca 53 cm. Total längd ca 317 cm.

Lagningar. Torrsprickor. Fläckar. Repor.

Utropspris
20 000 SEK