Hans Dahl

(Norge, 1849-1937)
Hans Dahl
(Norge, 1849-1937)

HANS DAHL, olja på uppfodrad duk, signerad Hans-Dahl.

"Sehnsucht (Westnorwegen)". 55,5 x 93 cm.

Uppfodrad duk. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Oxiderad fernissa.

Påskrift i blyerts på spännramen: "Hans-Dahl. Berlin-Wilmersdorf. Brandenburgische Str. 38".

Utropspris
40 000 SEK