Fanerat med valnöt. Skinnklädd skrivskiva. Delvis uppfällbar skiva med bakomliggande förvaring. Tre lådor i sarg. Svängda ben. Beslag av mässing. Längd 86. Bredd 45. Höjd 76,5 cm. Nyckel finns.
Renoverad, senare skinnklädd skiva. Torrsprickor. Fanerskador. Repor.