BORDSUR, Frankrike, sent 1800-tal.

Mässing. Två bevingade putti vakandes över urtavlan. Riklig dekor av rosor, girlander, lejonmaskaron. Urtavlan med emaljerade siffror. På volutfötter. Pendel finns. Höjd 42 cm, längd 40 cm, bredd 15 cm. Nyckel finns.

En tassfot är lös, en putti lite löst sittande. Åldersrelaterade slitage. Ej funktionstestad. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962