BORDSPENDYL, stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.

Urhus av vit marmor med beslag av förgylld brons, krönande figur av biskviporslin. Vit emaljerad urtavla signerad "Gustaf Undén", verksam som urmakare 1800-1829. Längd 17, bredd 11,5, höjd 38,5 cm. Pendel medföljer.

Skador. Slitage. Lagningar. Luckan till urhuset saknas, Krönande dekorelement, figur, lös. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK