Johan Christian Berger

(Sverige, 1803-1871)
Johan Christian Berger
(Sverige, 1803-1871)

JOHAN CHRISTIAN BERGER, olja på pannå, monogramsignerad och daterad 1862.

Baksidan med klistrad pappersetikett: "No 6. Linieskeppet Carl d: XIII, torkande segel bakom Kastellholmen af Kapten Berger", samt "Förde Oscar I:s gemål Drottning Josefina Till Sverige hon landsteg vid Manilla på Djurgården den 13 Juni 1823". 20,5 x 24,5 cm.

Krackelyrer. Smärre färgbortfall längs kanterna.

Utropspris
6 000 SEK