Jean Haagen

(Sverige, 18681-1938)
Jean Haagen
(Sverige, 18681-1938)

JOHAN HENRIK SCHEFFEL, kopia efter. Olja på duk.

"Urban Hjärne". (1641-1724). Text a tergo: "Urban Hierne M:D: gubernat: provinc:Archiat Reg: et Preef.reg: Coll: Med: Nat: 1641. denat: 1724. Cop: Jean Haagen". Kopia utförd av Jean Haagen (1868-1938). Duk 77 x 62 cm.

Ytsmuts, ställvis krackelerad.

Urban Hjärne, född 20 december 1641 i Skvorits, Ingermanland, död 10 mars 1724, var en svensk läkare, författare och naturforskare. Hjärne är bl a känd för att ha grundat Sveriges första hälsobrunn i Medevi, samt för sina insatser att stoppa häxprocesserna i Stockholm under häxhysterin 1668–76.

Originalet till porträttet av livmedicus Urban Hjärne ( 1641-1724) torde vara utfört av Johan Henrik Scheffel (1790-1781). Den mest troliga är att Scheffel utfört porträttet efter ett äldre porträtt av Elias Brenner. Med andra ord är porträttet troligtvis postumt utfört, dvs efter Hjärnes död. I litteraturen över Scheffels arbeten finns det ett identiskt porträtt som då boken skrevs av Stig Roth 1936 fanns på Medicinalstyrelsen

Utropspris
4 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801