KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.

Förgyllda med skuren dekor. Medaljongformade ryggar med fast stoppad sits, rygg samt arrmlän. Klädda med fransk tapet. Insidan av sargen med inventarienummer 577. Sitthöjd ca 47, total höjd ca 100 cm (vardera).

Renoverade med kompletteringar, förstärkningar och lagningar. Dekorbortfall, något maskstungna.

Proveniens

Josef Sachs samling J.S 577.

Åke Stavenow, Katalog över Josef Sachs Samling, nr 469, avbildad pl 114.

Utropspris
20 000 SEK