Fanerat med mahogny. Rund form på fyra kannelerade ben. Sargen med två lådor, beslag och gallerkant av förgylld brons, skiva av marmor. Diameter ca 68, höjd ca 71 cm.
Skador, slitage, lagningar och kompletterat, såsom en senare dragknopp, lagad skiva och senare förstärkning.
Josef Sachs samling J.S 583.
Åke Stavenow, Katalog över Josef Sachs Samling, nr 477, avbildad pl 115.