BORD, sk Table bouillotte, Directoire-stil, Frankrike, 1800-tal.

Fanerat med mahogny. Rund form på fyra kannelerade ben. Sargen med två lådor, beslag och gallerkant av förgylld brons, skiva av marmor. Diameter ca 68, höjd ca 71 cm.

Skador, slitage, lagningar och kompletterat, såsom en senare dragknopp, lagad skiva och senare förstärkning.

Proveniens

Josef Sachs samling J.S 583.

Åke Stavenow, Katalog över Josef Sachs Samling, nr 477, avbildad pl 115.

Utropspris
15 000 - 30 000 SEK