BYRÅ, rokoko, Johan Jacob Eisenblätter, verksam i Stockholm 1760-1813.

Fanerad med fruktträ med fler träslag i rutmönster. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Signerad "Eisenblätter" på översta vänstra lådkanten. Längd 87 cm, bredd 48 cm, höjd 79 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Renoverad med mindre kompletteringar. Mindre fanerskador och lagningar. Märken efter ursprungliga beslagskedjor, vilka i dag saknas. Blekt. Skiva med mindre nagg.

Utropspris
15 000 SEK