Peder Severin Kröyer

(Danmark, 1851-1909)
Peder Severin Kröyer
(Danmark, 1851-1909)

PEDER SEVERIN KRÖYER, olja på uppfodrad duk, monogramsignerad SK samt daterad 1872.

"Arildsleje, 13 juni 1872". 24 x 19 cm.

Slitage. Hål. Möjligen lagad reva i övre högra hörnet. Retuscher.

Proveniens

Ägarsigill i röd lack à tergo för G. Budde-Lund.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK