URNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Balusterformad med dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Lockknopp i form av fohund. Höjd 47 cm. Höjd med medföljande träställ 54 cm.

Sprickor. Kantlagning, locket med insidesnagg.

Utropspris
9 000 SEK