FÄLLBORD, Lorentz Lundelius, (verksam i Köping och Kungsör 1776-1805).

Skiva med rotfaner. Svarvad, tredelad pelarfot. Etikettmärkt. Längd 85 cm, bredd 84 cm, höjd ca 68 cm.

Bruksskick, repor och fläckar. Skador, bl a en fot helt av samt fanerskador runt kant. Lagningar. Renoverat och kompletterat. Skevt.

Utropspris
4 000 SEK