SKÅP, sk. kronskåp, allmoge daterad 1826

Dörrpar upptill med av dörrar låsbara lådor. Uppsvängt bemålad krön med kronmotiv. Nedtill dörrpar. 2 ej ursprungliga nycklar finns. Längd 116, djup 47, höjd ca 199 cm.

Färgbortfall. Skador. Slitage. Smärre fläckar. Sprickor(en låda och skivan framför lådor). Märken. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK