Barock

(Sverige)
Barock
(Sverige)

SPEGEL, senbarock, omkring 1700-talets mitt.

Förgylld. Fasettslipat kvicksilverfolierat glas. 94,5 x 45 cm.

Renoverad, senare förgyllning. 1700-tals glas, möjligen ej ursprungligt, anlupet. Ramen med smärre lagningar, skador och förstärkningar.

Utropspris
8 000 SEK