SPEGELLAMPETT, gustaviansk stil, "Meunier", IKEA:s 1700-talsserie, 1990-tal.

Förgylld och bronserad, fasettslipat glas. Rak form. Brännstämplad: "IKEA OF SWEDEN RIKSANTIKVARIEÄMBETET MEUNIER B.C.I. Två ljushållare i mässing. I originalkartong. Bredd ca 55. Höjd ca 71 cm.

Slitage. Färgbortfall. Krackelyr.

Utropspris
4 000 SEK